شعبه خوزستان

استان خوزستان در محدوده 47 درجه و 42 دقيقه تا 50 درجه و 39دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ و 29 درجه و 58 دقيقه تا 32 درجه و 58 دقيقه شمالي از خط استوا قرار دارد. مساحت اين استان 64057 كيلومتر مربع است و در جنوب غربي ايران در كنار خليج هميشه فارس قرار دارد. از شمال همسايه استان لرستان است از شمال شرقي به استان كهكيلويه و بوير احمد از جنوب به خليج فارس و از غرب به كشور عراق محدود مي گردد. مركز آن (( اهواز)) است و جمعيت استان بر اساس آمار سال 1390 (4521000 نفر) مي باشد.

استان خوزستان داراي 24 شهرستان- 54 شهر- 52 بخش- 112 دهستان و 3880 آبادي مسكوني است. اين استان مهم ترين و غني ترين مركز استخراج نفت و گاز ايران محسوب مي شود.

در سال 1308 نخستين چاه نفت ايران توسط گروه اكتشافي انگليسي به سرپرستي ويليام ناكس دارسي در شهر مسجد سليمان حفر و نفت از آن استخراج شد. هم اكنون اين چاه به صورت موزه تحت نظر شركت ملي نفت اداره مي شود و به ((چاه نمره يك)) معروف است كه نخستين چاه نفت در جهان است كه از آن در مقياس صنعتي نفت استخراج شده است.

استان خوزستان با داشتن صنايع نفت و گاز- پالايشگاه – صنايع پتروشيمي- ذوب آهن- فولادسازي- لوله سازي و كشاورزي و صنايع وابسته تأثير بسزايي در اقتصاد كشور دارد. اين استان در طول جنگ تحميلي هشت ساله دچار آسيب ها و خسارات فراواني شد.

كشاورزي استان خوزستان

وجود رودخانه هاي پر آب چون كارون- دز- كرخه- اروند- جراحي- مارون- هنديجان كه جزو پرآب ترين رودخانه هاي كشور محسوب مي گردند استعداد و قابليت كشاورزي بالايي را در استان خوزستان ايجاد كرده اند.

نيشكر از محصولات مهم كشاورزي در اين استان است كه در قالب چندين طرح توسعه نيشكر و صنايع جانبي آن بجز كشت ساير محصولات مانند گندم- برنج- ذرت- مركبات و صيفي جات در ابعاد قابل ملاحظه مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

گذشته از كشت گندم كه جزء طرح هاي محوري سازمان جهاد كشاورزي مي باشد، مهمترين محصول كشت و توليد ذرت كه در قالب كشاورزي مكانيزه ارائه مي گردد. شركت توسعه كشت ذرت در بالا بردن سطح زير كشت و ارتقاء توليد اين محصول نقش بسيار مهمي را ايفاد نموده است و از پيشگامان كشت و توليد ذرت خوزستان بوده است. اين شركت در سال 1364 در استان خوزستان شهرستان دزفول آغاز به كار نموده، شهرستان دزفول كه هم اكنون نمايندگي خوزستان در آن مستقر است در ميان شهرهاي كهن مشرق زمين از پيشينه و قدمت فراواني برخوردار است. اين شهر در دوره سامانيان رونق بالايي داشته ، در آن دوران بر روي رودخانه دز براي پيوند ميان جندي شاپور و شوشتر به دستور شاپور اول توسط 70 هزار اسير رومي كه در بند ايرانيان بودند پلي بنا نهاده شد كه امروزه يكي از نامي ترين سازه هاي تاريخي جهان بشمار مي رود و با گذشت 1750 سال از تاريخ ساخت آن همچنان محل تردد عابرين و خودروها بوده است. پل مذكور از سنگ ساروج و آهك بنا شده و در مركز شهر قرار دارد كه شرق و غرب را به هم متصل مي نمايد و هم اكنون بعلت قدمت و باستاني بودن ، تردد خودروها بر روي آن ممنوع شده است.

شهرستان دزفول داراي زمستان هاي خشك و تابستان هاي گرم است. سردترين ماه سال دي و بهمن ماه است و گرمترين ماه هاي آن تير و مرداد مي باشد. وجود رودخانهً پر آب دز و شبكه آبياري بي نظير در اين شهرستان آنرا مستعد كشاورزي، بخصوص كشت هاي مكانيزه نموده است.

مساعد بودن اراضي شمال خوزستان باعث فعاليت شركت توسعه كشت ذرت نمايندگي خوزستان در اين منطقه گرديده است.

 شركت توسعه كشت ذرت در شهرهاي دزفول و شوش داراي ايستگاه هاي ذرت خشك كني با ظرفيت روزانه 1800 تن مي باشد كه هر ساله ذرت مرطوب كشاورزان منطقه را خريداري و خشك مي نمايد.

نمايندگي خوزستان: دزفول- جاده صفي آباد- بعد از چهار راه صفی آباد تلفن: 42388032 -061